Većina Vas, poljoprivrednih proizvođača, ne koristi biostimulatore u svojoj proizvodnji, a mnogi nisu ni čuli za njih. Zašto je to tako? Zašto Vi ne prihvatate biostimulatore u proizvodnji, kao što ste to uradili sa mineralnim đubrivima i pesticidima? Razlog je što većina Vas razmišlja uobičajeno, klasično, jednostavno govoreći tradicionalno. E sad, ovo treba pojasniti.
Kada se kaže mineralna đubriva, to je za Vas konkretna i opipljiva korist. U praksi, dodate azot ( N ) i vidite bujan rast. Isto je i sa pesticidima, za koje znate njihovu jasnu funkciju. U praksi to izgleda ovako: prskate insekticidom i vidite kako se štetnici smanjuju. A šta je sa biostimulatorima?
Kada Vam neko kaže BIOSTIMULATORI, Vi niste sigurni šta oni rade, jer njihov efekat često Vama nije odmah vidljiv. Takođe, Vi često imate ograničen budžet, i u njemu prva stavka koju ćete izbaciti jeste ona koju ne razumete kako radi, i koje Vam koristi donosi. Pošto ste se uverili ako rade mineralna đubriva i pesticidi, Vi kad vidite u preporuci biostimulatore, obzirom da ne poznajete šta Vam oni rade, prvo ćete njih izbaciti kod regulisanja troškova. Zato je potrebno reći šta Vama, poljoprivrednicima, sad rade biostimulatori u proizvodnji, odnosno aktuelno.
BIOSTIMULATORI RADE ZA VAS POSAO DA MINERALNA ĐUBRIVA I PESTICIDI RADE U MAKSIMUMU. ONI OBEZBEĐUJU USLOVE KOD BILJAKA DA ONE ISKORISTE MINERALNA ĐUBRIVA I DA PESTICIDI DELUJU. TO JE SUŠTINA BIOSTIMULATORA. PRAKTIČNO, VAŠE BILJKE KOJE UZGAJATE ČESTO IMAJU NARUŠENO FUNCIONISANJE, PRVENSTVENO ZBOG VANJSKIH USLOVA I VREMENA, KAO I NAPADA OD STRANE BOLESTI I ŠTETOČINA. U TAKVIM USLOVIMA BILJKE SE NE MOGU HRANITI KAKO BI TREBALE, ODNOSNO ISKORIŠĆAVATI HRANIVA, ALI TADA NI PESTICIDI NE MOGU DELOVATI U PUNOM KAPACITETU, JER NJIHOV RAD VEĆINOM ZAVISI OD FUNCIONISANJA BILJKE, POSEBNO AKO SE RADI O SISTEMIČNIM PREPARATIMA. ZBOG TOGA, VI SA MINERALNIM ĐUBRIVIMA I PESTICIDIMA U PROIZVODNJI OSTVARITE GUBITAK, AKO RADITE SVE ŠTO ZNATE, ODNOSNO MISLITE DA TREBA. ZNAČI KADA JE KOD VAŠIH BILJAKA NARUŠEN NJIHOV RAST I RAZVOJ, BEZ OBZIRA ŠTA JE TOME RAZLOG, VAŠA ULAGANJA I RAD NISU ISPLATIVI. BIOSTIMULATORI SU TI KOJI REŠAVAJU TO PITANJE.
Praktično, pre nekoliko dana imali ste u proizvodnji mraz, hladno vreme, odnosno generalno nepovoljni uslovi koji su ometali usvajanje hraniva od strane biljaka. Praktično, vaše biljke tada nisu mogle usvojiti hraniva, jer njihovi mehanizmi za to su potisnuti, i svi sada govore kako kasni vegetacije. Biostimulatori čine da biljke funkcionišu u nepovoljnim uslovima, i tako bez problema iskoriste hraniva koja ste im dali. Ista je situacija sa pesticidima. Koliko ste ih puta primenili, a niste rešili problem koji imate? Ako biljka nije aktivna da iskoristi pesticid, onda on neće delovati. Dodavanjem biostimulatora aktivirate biljku, procese u njoj, a onda ona bolje iskoristi pesticid. Konkretno, dug kišovit period predstavljao je opasnost od bolesti za Vaše biljke, a sada kada su nastupili topli dani, naglo sa visokim temperaturama, Vama problem čine štetočine. Vaše biljke u tim promenama jako puno trpe, i nisu u mogućnosti iskorisiti pesticide u punom kapacitetu. Zato su Vam u ovim promenljivim uslovima uvek uz bolje delovanje pesticida potrebni biostimulatori, odnosno da ih primenjujete zajedno. PREMA TOME, NEMOJTE BISTIMULATORE DOŽIVLJAVATI KAO OPCIONU STAVKU U ISHRANI I ZAŠTITI BILJAKA, KADA SU ONI NJIHOV OSNOVNI DEO. BIOSTIMULATORI SU SASTAVNI DEO KOMPLETNE ISHRANE I ZAŠTITE BILJAKA KOJE UZGAJATE, I GUBITE SIGURNO AKO IH NE PRIHVATATE.
Kako to aktuelno izgleda u praksi? Promenljive vremenske prilike ovog proleća izazivaju reakciju poljoprivrednika u potpuno pogrešnom smeru. Prvo što će uraditi jeste da će povećati količinu đubriva koja koristi za ishranu biljaka, jer kao neka ima, vidiš loše vreme, treba biljku nahraniti. E sad, na scenu stupa promena načina razmišljanja, i uvođenje biostimulatora u proizvodnju. Pogledajmo jedan aktuleni slučaj kada poljoprivrednik u nepovoljnim uslovima povećava količinu đubriva za ishranu svojih biljaka.
Dodaj još đubriva – to je ono što su poljoprivrednika godinama učili. Ali – da li mu je iko rekao kako da bolje iskoristi ono što već daje svojim biljkama?
Biostimulatori NE ZAMJENJUJU đubrivo koje primenjuje. Oni ga čine efikasnijim.
Znači: isti budžet → bolji efekat.
To nije trošak. To je ključ za veću dobit.
U poljoprivrednoj proizvodnji, kao i u životu: nije poenta da se troši više. Poenta je da poljoprivrednik radi pametnije.
Drugi primer jeste da poljoprivrednik kaže kako njegovim biljkama ne treba biostimulator, jer kao njima treba samo dobro vreme, i one će se same izboriti.
Hladnoća, mraz, kiša, lošija zemlja, vlažna i hladna, kasni vegetacija, slabiji prirast, manje cvetova – sve više izazova.
Poljoprivrednik oseća da povećanje đubriva više ne pomaže kao nekad?
BIOSTIMULATORI SU KAO OSIGURANJE ZA NJEGOVA ULAGANJA – aktiviraju metabolizam, ojačaju koren, pomažu biljci da koristi svaki gram đubriva koje je već platio. Poljoprivredniku ne treba više svega – treba mu aktivna biljka, koja radi, raste i razvija kako je potrebno za datu fenofazu. Poljoprivrednik ne hrani samo predmet - hrani živi sistem koji treba pomoć da uspe, a to mu nudi biostimulator.
Treći primer jeste da poljoprivrednik reaguje na biostimulatore tako što kaže ma nikada ih nismo koristili, uvek smo ovako radili i imali rezultat. Tačno, ovo je najveća zabluda. Sada ga mi pitamo, a koliko godina si trošio prirodu koju si imao, koliko si svega godinama bacao u zemljište, koliko si ga potrošio, iscrpio, zar misliš da ono nema granice?
Poljoprivrednik smatra svoju proizvodnju tradicijom. Ali ta tradicija, odnosno proizvodnja je opstajala jer su ljudi znali kad treba nešto da promene. Biostimulatori nisu “moda“. Oni su evolucija, ogromni razvoj ishrane i zaštite u poljoprivredi.
Zato najbolji poljoprivredni proizvođači u svetu već godinama ne tretiraju svoje biljke samo spolja – već ih pokreću iznutra.
Vreme je da i naši poljoprivrednici rade tako, jer dugo se već pate, vreme je da konačno krenu ka uspehu.
Biostimulatori nisu dodatak – oni su poboljšivač i pokretač svega što već radi poljoprivrednik.