Aktuelnosti

11.03.2025.

Aktivna je gutacija

Uočavate kapljice vode na rubovima listova jagode

Svakog dana od početka radova u jagodama nešto se menja, a tako je i ovoga jutra.

Na rubovima listovima biljaka jagode uočavate kapljice vode, kako naš jedan jagodar kaže: od jutros plaču za suncem. O čemu se radi da pojasnimo?

Gutacija kod biljaka, uključujući jagode, označava proces ispuštanja kapljica vode koje se javljaju na ivcama, krajevima ili donjoj strani listova (možete videti na fotografiji).

Zašto vam se ovo jutros dešava u jagodama?

Postoji nekoliko razloga za gutaciju kod jagode, ali ključan za ovaj momenat jeste visoka vlažnost vazduha u plasteniku ili visokom/niskom tunelu, i samo ćemo njega danas razmatrati. Vaša biljka jagode ne gubi vodu transpiracijom koja je zbog izražene oblačnosti smanjena, i višak se ispušta kroz gutaciju. U plastenicima nema vetra koji bi povećao isparavanje, pa se biljka znoji na ovaj način.

Gutacija nije obavezno znak problema, ali ako se dešava često u ovom periodu, može ukazivati na prekomerno zalivanje i neodgovarajuće uslove rasta – lošu provetrenost objekta. Konkretno za ovaj trenutak negativne posledice od gutacije su:

  • POVEĆAN RIZIK OD BOLESTI - vlažni listovi su savršeno mesto za gljivične infekcije (npr. siva trulež - Botrytis cinerea);
  • MOŽE DOVESTI DO NEDOSTATKA HRANIVA - voda koja izlazi nosi sa sobom kalcijum (Ca), kalijum (K) i nitrate (NO3-), što može dovesti do neravnoteže u ishrani biljaka jagode koje su sada u intenzivnom rastu i razvoju lisne mase i zametanja cvetnih grana.
  • OSTAVLJA BELE TRAGOVE NA LISTOVIMA - kada voda ispari, soli ostaju na listovima jagode i mnogu smanjiti efikasnost fotosinteze, odnosno proizvodnje energije za biljku, što će direktno uticati na njen rast i razvoj, ali može dovesti i do ožegotine lista ako sunce ugreje.

ŠTA JE REŠENJE?

Sve navedeno je posledica neodgovarajućih uslova koji dovode do stresa kod biljaka jagode. Na neke možete direktno uticati, a na druge putem odgovarajućih tretmana. Ovako to u praksi funkcioniše:

  • POBOLJŠAJ PROVETRAVANJE - otvori plastenik, posebno ujutro kako bi omogućio ispravanje viška vlage, i pažljivo održavaj vlažnost unutar objekta;
  • IZBEGAVAJ PREKOMERNO, I ZALIVANJE UVEČE - nemoj preterivati sa vodom kod zalivanja sad u ovom vremenu, ako treba vode bolje je zalivati ujutro kako bi biljka imala ceo dan da reguliše vlagu;
  • REGULIŠI STRES KOD BILJKAKA, POMOZI IM DA NORMALNO FUNKCIONIŠU BEZ OBZIRA NA USLOVE - primeni ciljani biostimulator koji aktivira proces fotosinteze, a time i transpiracije, i koji reguliše rast i razvoj biljaka tako što ih i za vreme uslova stresa održava u kondiciji da funkcionišu onako kako je potrebno, obezbeđujući im potrebnu energiju. TO JE TRAINER;
  • PAZI NA RAVNOTEŽU HRANIVA I AKTIVACIJU KORENA - ako se previše kalcijuma i kalijuma gubi kroz gutaciju, dodaj ih kroz folijarnu prihranu, ali vodi računa da je transpiracija smanjena pa ne možeš koristiti uobičajena đubriva već ona sa ciljanim delovanjem. Takođe, ovde je važno da koren bude maksimalno aktivan kako bi mladim listovima koji se intenzivno razvijaju dostavio potrebnu hranu i vodu. REŠENJE JE FAST GROW FOLIJARNO U KOMBINACIJI SA TRAINER. DAKLE, NJIH DVA ZAJEDNO U JEDNOJ PRIMENI.

Više na:

https://www.r-evolucija.rs/revolucionarni-proizvodi/fiziologija/fast-grow.html

https://www.r-evolucija.rs/revolucionarni-proizvodi/psp/trainer.html